Blog

İnsanların dinlemek istediği konuşmalar

Bazı insanlar konuşur ve ilgiyle dinlersiniz.

Bazı insanlar konuşur, cep telefonunuzla oynarsınız. Oynama şansınız yoksa, açık olan gözlerinizin içinde uyuyordur algılarınız. Sürekli aynı şeyleri söylüyor gibi gelir size.

İlham veren bir konuşmanın içinde neler olur diye düşünüyorum bir süredir.

Bulduklarımı paylaşmak istedim.

İyi bir konuşmada samimiyet olur. Karşınızdaki tanıdığınız biri ise eğer, bugüne dek yaptıklarıyla söylediklerini istemeden karşılaştırır beyniniz. Ben adalet duygusuna çok önem veriyorum diyordur örneğin, ama bugüne dek sizin gözlemledikleriniz bunun tersini söylüyordur.

Konuşma metninin bir başkası tarafından yazıldığı konuşmalarda rastlarız en çok buna. Biri, diğerinin konuşma metnini okuyordur.

Ve kimse dinlemez. Çünkü konuşan, konuşanın kendisi değildir.

Ruh olur. Ve bu ruhu, o konuşmanın içine en iyi metin yazarı bile ekleyemez. İşte bu sebeple ben herkesin konuşma yapmak zorunda kalmasını doğru bulmuyorum. Örneğin, bir genel müdürsünüz ve bayi toplantısında bayilere önümüzdeki senenin vizyonunu anlatacağınız bir konuşma yapmanız gerekiyor. Tepe noktasına ulaşmış insanlar, genelde iletişim becerileri ve konuşma yetenekleri yüksek insanlardır ama her zaman öyle olmayabilir. O zaman zarif bir hoşgeldiniz konuşmasıyla, bayrağı kurmaylarınıza devretmenizde hiç bir sakınca yok. Kimse, niçin sizin anlatmadığınızı sorgulamaz. Çünkü o noktada önemli olan mesajları doğru vermek, toplantının atmosferini dinamik kılmaktır. Şirkette bunu yapacak kimse yoksa bir profesyonelden yardım istemek de bir çözüm olabilir.

İyi bir konuşmanın bir hikayesi olur. İnsanlar güzel hikayeler dinlemeyi severler. Klişeden uzak, örneklerle renklendirilmiş, sadece iyi değil, kötü deneyimlerle de perçinlenmiş, gülümseten, düşündüren, merak ettiren bir konuşma dinlenesi bir konuşmadır.

Görsel olarak desteklenen konuşmalar etkilidir. Teknoloji bize harika sunum programlarıyla geniş olanaklar yaratıyor. Eğer bir konuşma yapacaksanız ve bunun için hazırladığınız bir sunum varsa, o sunuma emek harcayın. İyi örneklerden yararlanın veya yine bir profesyonelden yardım isteyin. Anlattıklarınızı birebir göstermek değil burada amacınız. İpuçları, anahtar kelimeler ve etkili görseller aracılığıyla sizi dinleyenlerin bir kaç duyusunu daha harekete geçirmek.

Farklılık yaratın. Yıllar önce genç insanlara iş bulmaları konusunda öneriler getirdiğim bir sunumda onlara lolipop dağıtmıştım. Akılda kalmak ile ilgili bir mesaj vermeye çalışıyordum. Konuşmanın öncesinde lolipoplarını sandalyelerine bıraktırdım ve sunum sırasında eğer isterlerse yiyebileceklerini söyledim. Yüzlerce gülümseyen göze bakarak, beni bu minik olayla anımsayacakları örneğini, onlara tat alma duyularını da harekete geçirerek anlattım. Birlikte eğlenceli bir saat geçirdik. Beni unutmadıklarını biliyorum. Gözlerini açarak dinlediklerini bildiğim gibi…

İletişimde olun, gözleri yakalayın. Önündeki konuşma kağıdına bakarak konuşma yapan, arada bir arkadaki slayt değişti mi diye perdeyi kontrol eden birinin konuşması, anlattıkları ne kadar zevkli olabilir ki? Notlarınıza bakın elbet ama dinleyicilere de bakın. Gözlerine bakın. Eğer küçük bir topluluk ise ve yeri gelirse dahil edin onları konuşmaya, soru sorun hatta.

Bazıları çok güzel hikayeler anlatır.

Gerçek hikayeler.

En sıkıcı finans sunumunun içinde bile, insanları yakalayacak, geçmişten örnekler taşıyan, nedeni ve sonucu doğru anlatan cümleler olabilir.

Ve çok okuyarak, çok dinleyerek, bir kaç noktada destek alarak tüm sunumlar başarılı olabilir.

Üst

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.


Üst

İçerik ihtiyaçlarınız için: bilgi@yazanolsa.com

Özgeçmişten basın bültenine, konuşma metinlerinden portal içeriklerine kadar