Blog

Visyon ve Mizyon

Hayır, yanılıyorsunuz, yanlış yazmadım.
Tam olarak yazmak istediğim şeyi yazdım.
Visyon ve mizyon.
Yazdığım program, yanlış yazdığımı sanarak altını çiziyor sözcüklerin. Misyon ve vizyon yazmamı istiyor.
Ama ben vizyon ve misyon yazmak istemiyorum.
Vizyonunu ve misyonunu bilerek yola çıkan kurumlarla çalışmak istiyorum. Arada gelişmeler olabilir, değişimler, yol ayrımları olabilir. Hatta bazen vizyonun kendisi değişebilir çünkü dünya değişmiştir, pazar değişmiştir.
Ama ben, biz yeni bir şirketiz, bize bir misyon ve vizyon yazar mısınız cümlesiyle yazılan başlayan bir hikayenin devamıyla ilgili soru işaretleri yaşıyorum.
Genelde şöyle oluyor,
– Merhaba, bizim metin yazarına ihtiyacımız vardı. Yazanolsa mı orası?
– Evet, nasıl yardımcı oluruz size?
– Biz hakkımızda bölümünü, misyon ve vizyon bölümümüzü yazamadık, onun yazılması gerekiyor.
– Tamam severek yardımcı oluruz. Hakkımızda bölümü için ayrıca sohbet ederiz ama misyonunuz ve vizyonunuzu bana gönderebilir misiniz? Sizin yazdığınız haliyle…
– Hayır onları daha yazdırmadık.
– ?
– Sizden bekliyoruz.
– …
Yazanolsa.com çatısı altında size içerik hizmeti sunmaktan keyif alıyorum. Birlikte hikayeler yazmaktan, hikayenizin bir parçası olmaktan… Yeni faaliyete geçen bir şirketin web sitesinin açıldığı gün, çocuk gibi heyecan duyuyorum. Paylaşıyorum herkesle, bir hata görürsem telefona sarılıyorum. Ama ben vizyon ve misyonunuzu sizin adınıza yazmak istemiyorum. Var olan, sizin belirlediğiniz vizyonu ve misyonu, hayal ettiğiniz cümlelere dökmeye varım. Ama işe başlamadan çok önce “neden bu işe başladığınızı” ve “yıllar sonra kendinizi nerede gördüğünüzü”, “varmak istediğiniz noktayı” siz hayal edin, belirleyin istiyorum. Çünkü vizyonu olmayan ve bir misyonu üstlenmeden başlayan hikayelerin eksik kalacağını düşünüyorum. Çünkü misyon ve vizyon sizi bugüne dek hiç tanımayan biri tarafından değil, sadece siz ve ekipleriniz tarafından belirlenebilir. Ben ise sizin için en doğru biçimde ifade edebilirim.

Üst

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.


Üst

İçerik ihtiyaçlarınız için: bilgi@yazanolsa.com

Özgeçmişten basın bültenine, konuşma metinlerinden portal içeriklerine kadar