Blog

Metinlere Özgünlük!

Düne kadar web sitesi ihtiyacı olan kurumlar öncelikle bir web tasarım firmasıyla görüşüyorlardı. Doğru kalitede bir tasarımcı firma ile karşılaştıklarında zaten anahtar teslim çözüm aldıkları için içerik ve tasarım konusu birlikte çözülmüş oluyordu. Çünkü bu hizmeti veren firmaların içerik üretim departmanları da vardı.

Sonra bir şeyler değişti.

Web tasarım hizmeti veren irili ufaklı yüzlerce firma hatta serbest çalışan ortaya çıkınca, içerik nedense en son konuşulan konu haline geldi. Hizmeti veren firma genellikle müşterisine metinleri sizin vermeniz gerekiyor demeye başladı.

Tasarım elbette önemli ama içerik konusu en az tasarım kadar önemli.

Web sitesinin amaçlanan verimliliğe ulaşması için iyi bir tasarım ve içerik mimarisi birlikte kurgulanmalı.

Bu konudaki bakış açınızı bir kez daha değerlendirmeniz için bir kaç tüyo paylaşmak istiyorum.

  • Tasarım, sitenizi ziyaret eden kişinin şirketinizle ilgili ilk izlenimi için çok önemlidir evet ama sitenizinin arama motorlarında öne çıkmasını sağlayan, tasarım değil içeriktir. Yani siz içeriğinizle çekersiniz ziyaretçinizi. Anahtar kelimelerin gücüyle, metinlerin özgünlüğü ve bütünlüklü bir içerik akışıyla.
  • Buraya kadar çözdünüz, içerik ziyaretçiyi çekti ve tasarım da iyi. Artık ziyaretçilerin aradıklarını kolayca bulmaları, buldukları içerikten memnun olmaları ve iyi bir ziyaretçi deneyimi yaşayarak siteden faydalanmaları gerekir. Bunu da içerik yapar.
  • Arama motorlarında bulunmayı kolaylaştıracak hileli, anlamsız anahtar kelime sıralamasından oluşan içerikler sizi hiç bir yere götürmez.
  • Bir içeriğiniz var, tasarım da bitti. Maalesef iş bitmiyor. Web siteniz güncel içeriklerle öne çıkar. Faaliyet alanınız hakkında, hizmetleriniz, haberleriniz hakkında bir blog çok işe yarayabilir.
  • Web sitenizi ve güncellediğiniz içerikleri, şu anda tanıtım için bir hazine değeri taşıyan, uygun sosyal medya mecraları aracılığıyla potansiyel ziyaretçilerinize duyurabilirsiniz. Küçük bütçelerle bu duyuru mucizevi sonuçlar verebilir.

İçerikleriniz özgün olmalı, içerikleriniz, kolay okunmalı, anlaşılmalı, sade ve etkili olmalı.

Telefonlarda sık sık şu cümleyi duyuyorum. “Biz siteyi yapacaklar sandık ama meğer içerikleri biz verecekmişiz, iş aksadı.”

Doğru tedarikçi içerik konusunu netleştirmeden tasarım siparişi almaz.

Nokta.

Üst

Bir cevap yazın

Required fields are marked *.


Üst

İçerik ihtiyaçlarınız için: bilgi@yazanolsa.com

Özgeçmişten basın bültenine, konuşma metinlerinden portal içeriklerine kadar